Svěřte se nám se svími problémy, nápady či připomínkami v diskuzi, rádi Vás vyslechneme a popřípadě i pomůžeme.


Diskusní téma: Forum pro Vaše dotazy

Datum: 05.06.2018

Vložil: AlbertBEx

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is the central a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is located just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections with the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of most forms of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections received from other areas in the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect as well as making use antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the causes of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some in the actions to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for overall health and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations each week will prevent prostate cancer.

3. Eat red meat moderately. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most significant measure to look at to ensure a wholesome prostate is always to go for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to opt for prostate examination at least one time 12 months.

—————

Datum: 19.09.2014

Vložil: Hanyz

Titulek: Web

jsem si chtel neco precist o tom vasem sdruzeni a kandidatce SNK ale vydim ze se venujete asi truhlarine. Tak takoví by chteli vest Hradec, no to teda potes

—————

Datum: 02.01.2013

Vložil: Petr Havrlant

Titulek: www.hradecinfo.cz

Ahoj Hanko

srdečně zdravím v Novém roce 2013. Díky za podporu našeho o.s. Ve věci www.hradecinfo.cz , které před 7 lety uvedl v život a provozoval jeden z našich členů A. Černý - sděluji následující: Zakladatel hradecinfa skutečně ukončí svou činnost a aktivitu na tomto webu k 1.1. 2013. Protože některým z nás to však přišlo docela líto - tuto úspěšnou a navštěvovanou stránmku definitivně zrušit - nehledě na nemožnost aktuálně informovat o dění v městě, na zámku apod. - rozhodli jsme se v této pro Hradec nad Moravicí jediné na městu nezávislé www.stránce do budoucna pokračovat. Stránku proto převezme na konci ledna buď samotné občanské sdružení Za lepší Hradec nebo J.Hrbáč a já s tím, že je domluvena širší spolupráce s hradeckými občany, kteří chtějí na www.hradecinfo.cz přispívat autorskými příspěvky nebo aktuálními informace o akcích ve městě a okolí. Chceš-li se také zapojit - budeme jen rádi. www.hradecinfo bude mít i nadále informativní charakter s důrazem na kulturu, sport, občanské iniciativy a dění ve městě a blízkém okolí. Informací typu "černá kronika" bude méně. Cílem není 10 příspěvků týdně, ale udržet www.hradecinfo.cz v životaschpné podobě. Do budoucna chceme opět otevřít diskuzi pod články apod. Informace o činnosti sdružení budou samostatně zveřejňovány na www.zalepsihradec.cz

V krátkosti Petr Havrlant

—————

Datum: 16.12.2012

Vložil: Hana Víchová

Titulek: Pozdrav

vám všem posílám, mladí přátelé.
... už dlouho je po posledních komunálních volbách :-) a já konstatuji a všímám si, že vaše sdružení neusnulo a pořád vyvíjí činnost. To je dobře. Souhlasím s vašimi plány a cíli, i proto vám píšu. Stále je třeba pro nás na Hradci velice pracovat, stále je tolik věcí ke zlepšení života zde k řešení. .... zaslechla jsem, že končí web Hradecinfo ... pokud budete ale prezentovat své aktivity zde na tomto webu, nevadí to. Já osobně budu chodit pro informace sem.

—————